Седмичен обзор – 27.09.2012. Раянеър(има си хас), загубени дестинации и Мит Ромни

След като приключиш пътуване си отнема време да превключиш обратно в нормалният свят. Но…(въздишка)…няма как. Със сигурност и по-значими и благодатни за коментари новини са профучали, докато се бях изключил от матрицата, но няма кой да ги дълбае ретроспективно. Тюрлю-гювеча в случая е оформен от задължителните Раянеър, Air France, малко лоши новини за българите и накрая хуморески от потенциален бъдещ лидер на света.
 

Ryanair и компенсациите

Няма как да не започнем с обичайните заподозрени, които този път зарязват цял самолет хора на летището в Риека след отменен полет заради лошо време. Изискванията на ЕС на първо време са кристални – ако има отменен полет авиокомпанията е длъжна да предостави храна/хотел, както и алтернативен превоз до финалната дестинация или да върне парите от резервацията. Звучи екстра на хартия. Какво обаче се случва, когато говорим за малко летище като Риека, което е сравнимо с летище Пловдив? Получава се, че най-ранният алтернативен превоз е след седмица, защото Раянеър не лети по-често до там, а и естествено в тоя полет няма да има място за всички. Ако не щете…вземете си парите обратно.
 

 
“Алтернативен превоз” е много общо понятие и явно колкото е по-малко летището, толкова е по-голяма вратата през която авиокомпанията може да се измъкне от хлабаво дефинираните си отговорности. Конкретно Раянеър няма какво да се обвиняват в случая – действат според правилата, а и отдавна са демонстрирали че лош маркетинг за тях няма. Те са бизнес, а не благотворително дружество и ако финансово им е по-изгодно да върнат парите вместо да пращат самолет по-късно след като времето се оправи, то ще направят точно така.

Критиката тук е изцяло за европейските регулации. Защото не само в тоя случай са, да го кажем, мътнички и трудно разбираеми – нещо което обезкуражава пътниците да си търсят правата и респективно окуражава авиокомпаниите да се правят на утрепани. И не само Раянеър са такива, държа да отбележа. Един приятел беше принудително разтоварен от самолет на България Еър и трябваше специално да ходи да уточни дистанцията между Амстердам и София, защото се опитаха да минат с по-ниската компенсация. Ще кажете, че това са България Еър, но не – служителката на летище Схипхол е била представителка на КЛМ.

Цялата история завършва доста иронично, защото два часа след като пътниците са информирани, че полет няма да има и да се оправят както могат времето се е оправило и самолета е излетял обратно…празен.
 

Air France подменят интериорите на Boeing 777

Скучна и протоколна новина като цяло, поне докато не прочетем между редовете. Една от причините в днешно време като ви сервират сандвич в самолета да е необходимо да върви с джобен микроскоп е…интернет. Точно така, лекотата с която могат да се сравняват цените между различните превозвачи води до това, че тарифата е главен фактор при взимането на решенията и малко хора ги вълнува дали стюардесите на Air France носят униформи на известни дизайнери. Нали знаете – най-доброто място да скриеш нещо е втора страница на резултатите на гугъл, кажи речи така е и със самолетните билети. От там нататък борбата да си начело в подреждането по цена е безмилостна и орязванията минават през екзотики като намаляване на броя яйца в първа класа до по-прозаичното наблъскване на самолета със седалки като в консерва.
 

 
Та тази новинка, заедно с това че България Ер махнаха един ред от бизнес класата за да е по-широко на икономичната, сигнализира че май сме ударили дъното от към обслужване и се отблъскваме от него. Естествено, проблемите на Air France с арабските превозвачи са далеч от разликата в нивото на обслужването. Просто едните практикуват модерна форма на робство, а на другите им тежат като воденични камъни една камара профсъюзи застанали на нисък старт и готови на стачка във всеки един момент.
 

Уиз спират полетите София – Будапеща, а Раян тези от Пловдив – Франкфурт-Хан

Будапеща като цяло си беше транзитно летище за българите, като явно Уиз обхванати от златната треска след фалита на Малев са решили, че могат да я направят и крайна дестинация. Очевидно обаче резултатите от силният по принцип летен сезон не са били задоволителни. Колкото до Раян, те си правят каквото си искат и вятър ги вее на бяла кобила, не знам дали е имало проблеми със плащанията на фонда на летище Пловдив или чисто и просто сметката им не е излязла. Да се надяваме да се завърнат за следващото лято.

Може само да сме щастливи, че Изи държат константните Манчестър и Лондон, но общо взето последните години тенденцията е да се радваме, ако няма намаление на честоти или елиминирани дестинации, вместо да се надяваме на нови. Чак не ми се ще да да споменавам за авиокомпанията с инициали fd(да не се бърка с FB), да не окаръча нещо.
 

И за десерт…

Новият носител на преходната награда счупен тъпомер е американският кандидат-президент Мит Ромни. Съпругата му е имала нещастието да е на борда на самолет, в чиято кабина се е появил пушек, след което загриженият съпруг е направил следното изказване:

“Прозорците на самолетите не могат да се отворят да влезе кислород. Не знам защо е така, но е изключително опасно”.

Юнак. Ма защо наистина не се отварят прозорците? Защо да не влезне малко бризче с температура минус 50 градуса, да ни освежи когато ни е топло въпреки климатика. А пък кислорода навън с лопата да го ринеш, освен това е специален тип кислород, който не поддържа огъня, а е идеален за дишане. Хипотермията пък е най-приятното приспивателно, дори на най-тесните и неудобни седалки ще си непробуден.

ПР машината се опитва да го извърти все едно се е пошегувал…еми може, и аз се шегувам значи с връчването на наградата, пък ако трябва ще си я взема обратно.

Толкова за днес, скоро пак.

[social_share\]

About

Благодаря за интереса към блога. В днешно време се подвизавам предимно и доста активно в другото ми отроче - magelanci.com. Ако имате въпроси, проблеми или просто искате да споделите нещо свързано с пътуване, заповядайте там!

View all posts by

35 thoughts on “Седмичен обзор – 27.09.2012. Раянеър(има си хас), загубени дестинации и Мит Ромни

  1. FR са п****и, тва е ясно и спор няма :-)

    А пък FD може да е интерес само от група холандски пътешественици, надали са толкоз хората тука, дето реално ги интересува югоизточна Азия (като изключим капитана, естествено :-)).

    1. Е как бе. Ще речеш че връзка с мрежата на най-голямата авиокомпания в света е нещо лошо, зарежи я Югоизточна Азия само :) Тука холандските пътешественици си имаме до там всекидневни полети с А380, не ни мисли :)

      1. Уф, ся виждам, че си писал “инициали”, значи става дума за онези, дето надали ще пуснат нещо до София :-)

  2. Имаш грешка в заглавието – казва се “имах си аз”. А ако случайно си писал в текста за поемане на чужда вина, да знаеш че се казва “обереш пешкира”

    1. Хех, разбира се, че е “има си хас” и “опиране на пешкира”. За справка – Института по български език.

  3. Надявах се на коментар по още някои интересни новини, като например:

    http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-birmingham-19676990

    По-точно ми е интересно дали рефрена ‘стар самолет’ има нещо общо. Предполагам, че не: все пак, ако минат технически преглед самолетите могат да летят доста години така че не виждам защо всеки път това се цитира като причина. Може и да бъркам, естествено :)

    или, добрата комбинация от футбол и авиационни новини :)

    http://www.hurriyetdailynews.com/barca-wants-all-women-turkish-airlines-cabin-crew.aspx?pageID=238&nID=30393&NewsCatID=363

    Честно казано, друго си помислих, като прочетох заглавието…

    Кофти е това с Уиз, Будапеща е прекрасна дестинация за уикенда…ама то не е като all inclusive на плажа или въпрос на престиж. Яд ме хваща понякога на българския турист ама дано твоя блог помогне на повече хора да се самоорганизират по-често. И дано все още да има полети до там като се престрашат…

    1. Естествено, че възрастта няма общо. Има добре поддържан и зле поддържан. Ще се изненадаш колко стари машини летят за големите американски авиокомпании :) Причината да се подменят е главно заради по-добрата икономичност и свалени разходи за подръжка на новите, но като цяло няма нищо лошо в стар самолет стига да му се е водила стриктна документация. При подобни новини особено неадекватни са коментарите на пасажерите, винаги човек трябва да има едно наум с тях, имаше една фолкзвезда която беше изживяла ужаса на живота си при един минорен инцидент с България Еър и всички вестници я цитираха :)

      Предполагам стюардесите в търкиш са лично избирани пък от жените на футболистите :) Не знам това колко ще им помогне де, ако моята жена е стюардеса и лети с Меси как пък няма да я помоля да ми вземе автограф :)

    2. Пак от същата шапка, от която вадиш зайчета, днес се появи още едно:

      http://www.bbc.co.uk/news/magazine-19728508

      Твойте приятели от “Райън”, предполагам, са наточили секирата. Родителите ще плащат повече, защото отрочетата им озвучават салона, пътниците ще плащат повече, за да се уреждат с тишина.

      Аз съм свикнал на рев, защото нашият юнак е доста гласовит, така че принципно този фактор не ме бърка. От друга страна – истина е, че при първия ни полет с детето две седалки бяха мощно оповръщани още преди да кацнем в Букурещ :)

      За полетите на “Барселона” предлагам кабинният екипаж (жени, мъже – без значение) да бъде пременен ей така:
      http://www.flickr.com/photos/sferagrafica_illustration/4181522556/

      За Мит Ромни ще кажа само, че името му извиква у мен мощна зрителна асоциация на къпан представител на малцинствата.
      :)

      1. Вижда ми се сравнително елегантно решение. Знам, че повечето родители се чувстват неудобно че притесняват останалите в салона и биха предпочели да са на място, където знаят, че не притесняват никого, а не че ще се чувстват втора класа хора. Наскоро пуснах във фейсбук ей това: http://9gag.com/gag/5261074

        1. Абе ти се ожени и си родете деца, искам тогава да те чуя :) Аз лично ще продължавам с политиката на нулева досада от ревящи деца по самолети и летища.
          Като стана дума за женене, имам нещо за теб:

          http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/hongkong/9567363/Hong-Kong-billionaire-offers-40-million-marriage-bounty-for-gay-daughter.html#

          Ще се пробваш ли? ;)
          Предполагам, ще ти трябват не повече от 5 секунди, за да се сетиш за схемата: отиваш при момата и кротко и обясняваш, че ако се навие да се ожените, тя ще получи страхотната, невероятна привилегия да си оправи отношенията с родителското тяло. Ти от своя страна няма да и се бъркаш в “извънбрачната” връзка с другата мома и скромно ще се примириш с онова число с многото нули, което общо взето ще ти е достатъчно да хвърчиш пръва класа поне няколко десетилетия :)

          “Коментарът ви очаква одобрение, но не се надявайте на такова от почитателките на аерохроникьора” :)

          1. Хахаха, тоя ми прозвуча като някоя по-ъпгрейдната версия на Митьо Пищова. Иначе не съм такъв материалист…ама май е време да стана. Тогава ще видите дръжки препоръки от аерохроникьора, когато ще си плаща първата класа с джобните и съвсем няма да го е грижа колко е таксата за кредитна карта на Раянеър и как да се избяга от нея :)

            Колкото до децата, аз съм от толерантните. Издържам ги, но пък не отричам че предпочитам чат-пат да си дремна в тишина :)

        2. В самолетите може би не е толкова лесно да се реализира, но във влаковете, поне в Швейцария, има фамилни зони. В единия тип влакове е цял вагон, оборудван с детски пързалки и разни други играчки като на детска площадка (и седалки за възрастните разбира се), в другите просто има повече място за детски колички и хората с деца ги предпочитат.
          В първа класа така или иначе си има “тиха зона”, но там е забранено и по телефона да се говори :-). За самолетите в последния полет видях, че сложиха всички деца на последните 4 реда, може би за да са по-далеч от бизнес класата. Не знам дали е правило или просто случайност.

          1. И в Новегия май гледах нещо подобно. Бедата е че всеки сантиметър е ценен във самолета, защото може да му сложиш седалка и да изкараш повече пари…влаковете са малко по-гъвкави в това отношение :)

  4. Е, аз може би преувеличих малко ама като се сетя за гледката над реката, гулаш и fr?ccs и мозъка ми блокира :) Сигурно са комплексни причините, но може би влияние оказва и големината на българската диаспора, а и наличието на автобус на поносима цена и продължителност на пътуването. Предполагам и няма толкова много пътуващи с цел бизнес в двете столици.
    Гледах в сайта, но не намерих съобщение: сигурно ли е, че промяната не е само за зимния сезон?

  5. “Уиз спират полетите София – Будапеща”

    Тъжна новина, наистина… Но пък с радост разбрах, че пускат няколко атрактивни дестинации от Белград. Специално Базел/Мюлюз е доста стратегическа точка.

  6. Никога не знаеш дали ще са на кеф митничарите и колко пъти техните полицаи ще те глобят до Белград. Голяма просия пада – спират и направо си искат да почерпиш нещо – цигари , кола , поне бутилка минерална вода :-)

    1. Е, да, ама може и да припечелиш нещо на някой паркинг чрез тука има тука нема :)))

        1. Белград е град е приятен и централната част е по-уютна от софийската . Пешеходна зона , приятни заведения , красиви жени , колбасите са от месо , встрани грозна соц. архитектура и както там се пада :-)

        2. Ние често обичаме да се…хммм…шегуваме със сърбите, ама я вижте тук:

          http://www.dnevnik.bg/live/novini_ot_vas/2012/09/29/1915954_stroi_se_nov_put_kalotina-pirot/

          С тази магистрала Белград ще си е добра алтернатива ако има полети към интересни дестинации…уф, пак ме хвана яд на летище София, верно са си много враждебни даже и след преименуването…знам, че причините за липсата на повече лоу кост компании там са комлексни ама :(

  7. Ами като сложат и на магистралата едно ограничение от 100-на км. и катаджии на всяка крачка…
    Минавал съм над 30 пъти през Сърбия и винаги ми е бил странен БГ нихилизма- Сърбия това , Сърбия онова … освен , че са на практика пред фалит , останали една шепа народ , комунизма лъха отвсякъде при все , че там беше в много по-мек вариант.
    След 20-ина дни живот и здраве пак ще минавам по принуда.
    За мен Сърбия е доказателството , че България е стъпила на верния път !
    Иначе имат голяма диаспора в цяла Западна Европа и това прави Белград по-привлекателна лоу кост дестинация от София.

    Мога да направя сравнение с Унгария . Вярно , че терена там е равен , но хората направиха прекрасна магистрала с която пресичаш страната от Сърбия до Австрия при максимален комфорт от шофирането.

  8. Помня пътя със старите тунели , помня когато ги разширяваха и когато ремонтираха пътя от Ниш към границата…

    Ето едно забавно четиво :

    Пътни бележки, или с трен из Сръбско
    http://news.ibox.bg/opinion/id_1145107154

    С влак там съм пътувал само веднъж през далечната 2001 година , но нещшата явно не са мръднали и на йота :-)

  9. Ах, тунелите и ‘Pali Svetlo’…а до тях пропаст, ех спомени. Не става въпрос да се сравняваме със сърбите, пътищата им бяха по-добри дори след войната (говоря период 2000-2003 сравнено с България). Сега не мога да правя генерални сравнения, но смятам че помниш облекчението с което човек стъпва на магистралата при Пирот. Просто западните покрайнини са си изоставен район от Сърбите така че магистралата ме радва: какво по-хубаво от това да се стига до Белград за 3-4 часа?
    А влаковете са друг въпрос, главно политически според мен :) Дано магистралата да е началото на изграждане на всякакъв вид инфраструктура из балканите, която да ни свързва след толкова години разделение :)
    Георги пускай пътеписите, че се отплеснахме :)

    1. Ще пуска той… сигурно е драснал към Сърбия вече, след тия навивки, дето му направихте :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *