Санкт Петербургски Дневник. Епилог.

Уважаеми Париж, Виена и Прага – самоубийте се. Моментално. Можете да оставите сълзливо предсмъртно писмо, на никой не му пука. Без да прекалявам с патоса, класациите от рода на “Най-красив град на земята” са изключително субективни, което по дефиниция ги прави малоумни освен за 1/7 000 000 000 от населението, т.е. автора. Моята лична една седем-милиардна истина вече има нов лидер.

Ермитажа и Зимният дворец
Ермитажа и Зимният дворец

В каквато и да е сфера на живота да си прекарва времето човек винаги съществува риска, нещо което правиш с кеф да се превърне в рутина и скука. Питайте хилядите хора, които са направили от хобито си професия в следствие на което след време го ненавиждат. Такава опасност неизменно съществува и с пътуванията, съвсем спокойно може да му писне на човек от хотели/хостели, цели дни прекарани в седнало положение в превозно средство само за да гледа неща, които е виждал някъде другаде. И добре, че дори сравнително рано в моята пътешественическа кариера(да, смятам се за начинаещ) се намират места и градове, които да ти вкарат един тупаник през лицето като Чък Норис и барабар с половината зъби да ти избият мисълта от главата, че някой ден може да ти писне.

Храм "Възкресение Христово"
Храм "Възкресение Христово"

 

Точно такъв град е Санкт Петербург, хич и не се церемони излишно а просто те прасва и те оставя да се гърчиш. Като цяло, ако трябва да избирам между голям град и природна забележителност, без да съм изявен еко талибан, винаги ще избера второто. Ама, по дяволите, ако тоя град не е доказателство, че хората отвреме навреме може да вършим чудеса с тухли и бетон в подходящото обкръжение.

Нощен Санкт Петербург
Нощен Санкт Петербург

 

От чисто практична гледна точка цялото нещо ми излезе безумно евтино и едва ли има друго пътуване, което да е донесло по-голям коефициент на похарчено евро. Скъпи места и скъпи градове по света с лопата да ги ринеш, ама едно от най-големите удоволствия си е просто разходката, а тя почти винаги е безплатна. Първият ден с масивното 19км обикаляне беше 4 евро разход, за една мини вечеря. Малък пример.

Мост на Нева
Мост на Нева

 

За конкретната атмосфера бях чел, че Санкт Петербург е най-западно изглеждащия град в Русия. И четох и кимах умно с глава. Ама сега подобно сравнение ми изглежда нелепо – все едно Бразилия да е най-български изглеждащият отбор по футбол. Малко е обърната посоката кой накъде трябва да се стреми. По отношение на хората, може да си въобразявам но местните осъзнават, че не са на случайно място – добре са облечени, ходят със самочувствие и лъха известен аристократизъм от тях.

Колкото до историята – доста хлъзгава наука е, едно обаче искам да видя – нека поне един русофоб посети Петербург за няколко дни и ще съм крайно учуден, ако не се прокрадне поне минимална нотка на уважение в тона му. Казвам само минимална, защото подобни хора обикновено са чугунени глави и никога няма да си признаят, че са сбъркали.

От лично естествено бях споменал в началото, че плана ми не е крайно излъскан и това си даде резултати. Пътуването до Петерхоф някак трябваше да разбера, че фонтаните точно в тези дни са затворени. Особено шокиращо беше друго, докато търсех табелите, останали от Втората Световна Война, които да указват на жителите, че отсрещната страна на улицата е по-безопасна се оказва, че съм минал покрай такава табела поне 5-6 пъти без да я забележа. Имам дори снимка на отсрещната страна на улицата, снимана точно когато табелата е била зад гърба ми. Ето от магията Google Street View:

Табелата, която така и не видях
Табелата, която така и не видях. изт.: Google Street View

Всъщност, след като четете бъртвежите ми явно имате свободно време. Използвайте намалението да се разходите по Невски Проспект нагоре надолу. Накъдето и да тръгнете няма да сбъркате. Нева се пада вляво, на първата вдясно, минавате покрай площада с Ермитажа и сте там :)

Поуките тук са две. Първо: НИКОГА, АМА НИКОГА не проверявайте какво сте изпуснали след като се приберете. Шока понякога е значителен. Второ: нито едно пътешествие не позволява компромиси с планирането и винаги има накъде да се подготвите по-добре преди тръгване.

И така. За първи път от много време насам с приключването на едно пътуване нямам друго планирано за напред и ми е едно тегаво, всичко ме сърби и не ме свърта. Не знам в коя посока ще избие, но ще се похваля.

До скоро и КЗЛ!

[social_share\]

About

Благодаря за интереса към блога. В днешно време се подвизавам предимно и доста активно в другото ми отроче - magelanci.com. Ако имате въпроси, проблеми или просто искате да споделите нещо свързано с пътуване, заповядайте там!

View all posts by

24 thoughts on “Санкт Петербургски Дневник. Епилог.

  1. Тва за русофобите е много точно…
    Колкото до Санкт Петербург-това е единственият град, където съм се почувствала горда Българка, единственото място, където не ми се е наложило да обяснявам къде е България и коя е столицата на България.
    А за хората-сърдечни и искрени, такова отношение е доста рядко срещано явление в благословената западна Европа.
    А самата атмосфера- всеки знае сам за себе си….

    1. В Европа вече ни знаят на много места…е знамето ни е евтиния алкохол и Слънчев Бряг, но какво да се прави. Ако някой е достатъчно тесногръд да си мисли, че това е България негова си воля. Както и за някой, който си мисли че Санкт Петербург е град наблъскан с панелки, москвичи и вечно пияни комунисти…

  2. Знаех си, че така ще реагираш :) То и не би могло да е иначе, поне за нормалните хора. Тоя град е такъв, че още когато тръгваш нататък, вече трябва да си наясно, че ще видиш много, но ще изпуснеш още повече. Най-важното обаче си го уловил и според мен то е, което прави Санкт Петербург уникален (буквално) – духът. Тоя град има дух и ти очевидно си го усетил, хванал си го. Честито! :) Не казвай, че не планираш никакво пътешествие занапред, защото в едно ъгълче на съзнанието ти вече узрява план за ново посещение на най-разкошния град на света :)
    Айде сядай да пишеш обзор сега :P, макар че според мен тая седмица ще се “обзориш” – май е доста постна откъм аероновини :)

    1. Абе има и още за хващане, но явно ще остане за друг път. При всичките му ермитажи, замъци и злато за мен разходката си беше върха на седмицата там.

      Ще метна едно обзорче преди зачеша Литва, вчера хвърлих едно око на новините и събрах материал набързо. Раянеър не спят :)

  3. Ах, току-що казвайки че не планираш пътуване скоро помрачи и без това мрачния следобед на Мрън, която щедро предложи уиски и си чака включването и май има да почака :(

    Снимката на табелата ми напомни една по-скорошна…http://krupljani.ba/images/2012/04/pazi%20snajper.jpg

    P.S. Частта с твоя опит да говориш на руски дано не я прочете Чакърова :)

    1. А, недей така. Едно пътуване официално става планирано, когато се появи имейл с кодовата дума e-ticket number в него…а такъв в момента нямам, ако не броим дълъг уикенд в БГ за безумните 22 евро. Уискито го гласим някъде февруари примерно, друга опция е втората половина на ноември…но ще очакваш включване :)

      Чудя се дали още събира календарчета…

  4. E , нека не намесваме русофили , русофоби … :-)
    В крайна сметка Петър I – ви е най-големият радетел на западната култура в Русия… и повечето неща са дело на най-кадърните европейски архитекти за времето си. Същото и за произведенията в Ермитажа . За модел на двореца е служил “Версай” и наистина се казва , че го е задминал.

    Та това което прави разликата са хората.

    1. В най-широкия смисъл на думата го имам предвид, споровете по темата са неизчерпаеми и ме е страх че със една дума може да се наложи след това да кажа още 20…както май се случва и в момента :) Просто имиджа на Русия в днешно време се върти около Паметника на Съветската Армия, съмнителното качество на продуктите от там, петдесетте години преди последните 20. и т.н. А някак забравяме, че това е държавата спряла Наполеон и Хитлер(да, колкото и сълзливи филми да избълва Холивуд за Пърл Харбър и Омаха Бийч е ясно къде е спечелена Втората Световна Война).

  5. Нещо взе да ме ръга Дяволчето да посетя Питер :)Лошото е че никакъв Low cost не намирам от България за Петербург.

    1. Има една туристическа агенция, която продава билети за Русия на много ниски цени, ако Георги позволи – ще я кажа коя е :) Примерно еднопосочен чартър Бургас/Варна – Москва за 40-50 евро…

      1. Предполагам връщането може да е проблемно и също така предполагам е само лятно време. Ма давай смело, с чартърите нямаме проблеми :)

        1. Според мен именно лятото е най доброто време за посещение на Питер. Тогава човек може да се наслади на “Белите нощи” Имал съм удоволствието да видя “Белите нощи” в Москва но в Питер ще бъдат многократно по красиви :)

        2. Не зная, не съм се интересувал, честно казано. Според мен продават места в чартърите, защото не успяват да си напълнят самолетите с организирани екскурзианти. Както и да е, подхвърлям ги като възможност, ако някой намери предложенията им за интересни – сам да проучва подробностите и да преценява рисковете.

          http://www.solvex.bg

  6. Аз съм ги преглеждал , но обикновенно тия евтините места са само за първите два-три полета към Москва , когато чартърите изсипват туристите и се връщат полупразни. Последните полети за сезона е обратното – летят празни към България за да върнат последните групи руски тиристи и тогава са евтини полетите Москва-Бургас/Варна

  7. Имам един колега, русофоб от класа, бил е само в Питер и … ами по работа за 1-2 седмици в дълбока зима… и още носи със себе си унижението,че е обличал чорапогашник… не за красота, а от студа… та има хора на които не им е понесъл града. А за проверяването на какво точно сме изпуснали след като сме били някъде, напълно неподготвени, какво значение има, отдавна се научих, от преди 10тина държави, че ако не видиш Айфеловата кула в Париж, не си изпуснал много… особено ако тези два дни си дегустирал френско вино в някакви мазета на латинския квартал със някакви руски студентки…. Айфеловата кула всеки може да я види… но на града най-малката му забележителност е тази, която всички виждат от далече…. и един основен принцип… ако съм изпуснал нещо- ОСТАВИЛ СЪМ ГО ЗА ДА СЕ ВЪРНА ПАК!

    1. Е в кучи студ предполагам малко се губи очарованието :)

      Това последното е в десетката, аз кажи речи навсякъде си оставям по едно желано място и точно така, за да се върна пак. Uluru в Австралия, Saba на Карибите…не го правя умишлено, но така се получава.

  8. Батка, помагай със съвет за руската виза, че мисля да покорявам Петербург в най-скоро време. Спомням си, че ми беше писал под една друга статия, ама нещо не мога да я открия сега.

    Значи ситуацията е следната:
    – имам осигурено спане при приятел
    – нямам твърди дати на влизане или излизане, т.е. малко плаващи са нещата…

    Доколкото четох изискванията за виза, искат ти въпросния туристически ваучер, или там както се води онази тапия, че си поканен от руска страна. Другото е, че ти искат точни дати за вход и изход от страната, а аз не ги знам и в най-добрия случай ще ги разбера едва след като вече съм кандидатствал за визата.

    Някакви съвети да споделиш?

    Това е в общи линии. Предварителни благодарности за отговора :)

    1. -след като имаш спане при приятел, задължително трябва да уредиш поканата по втория начин…демек от тия агенции дето правят фиктивна резервация в хостел. Мисля, че има и международни такива, ако българските искат майка си и баща си.
      -това е проблем, позабравил съм, но мисля че за визата има изискване да имаш самолетен билет с точни дати…сега си погледнах в паспорта, моята е точно за периода на пътуване, нито ден по-рано, нито ден по-късно

      Защо чак толкова късно ще разбереш датите? Руската виза, поне в Холандия, отнема 3 работни дни, в БГ колко е? Остави си седмица ако има мизерии, но чак седмица преди самото пътуване ли ще разбереш датите?

      1. Ами работата е там, че ще съм в съседна държава и общо взето на място ще решавам кога точно и за колко време да отскоча до Русия.

        Освен това няма да пътувам със самолет, ами най-вероятно с автобус и може чак на място да си купя билетите, та не знам…

        1. А, тогава провери как са нещата в съседното консулство…съседните държави често имат експресни процедури, точно за такива случаи.
          Алтернативно може да звъннеш в посолството тук, 100% е имало и друг такъв случай да му трябва виза, а да няма фиксирани дати.
          Третото, което се сещам изисква доста инвестиции – да си купиш самолетен билет, от тия които са 100% refundable, ама те са ужасно скъпи…ще си вземеш парите после де, ама трябва предварително да заключиш голяма сума…

  9. След всичко изчетено се изкушавам да ви питам:Кой е руския цар, който след като измиели двореца нареждал поданиците да спят вътре, на пода, за да изсъхне по-бързо сградата? Иначе безспорно е величествено!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *