Исландия – Извънземното място на земята

Къде ще ходите през 2012? Освен на майната си според маите – фонетичната близост между думите едва ли е случайна, когато става въпрос за края на света няма нищо случайно.

При мен лека полека се очертава 2012 да е годината на римейка което, за разлика от Холивуд, не е от липса на фантазия, просто имам недовършена работа, която е спешна. Една от римейк дестинациите е Исландия, и по какъв по-различен начин да отпразнувам публикуването на дневника ми от първото посещение там, освен със материал отбелязващ някои от характеристиките, които я правят уникална?

Вярвания

Не бих го казал че е религия, но дори в днешните хай-тек модерни времена “скритите хора”, “елфите” или на местен език huldofolk,  са все още сред разпространените вярвания. Представляват дребна раса от хора, които като цяло ни избягват и са много бързи и чевръсти. За това и не можете да ги видите. Исландците строят специални миниатюрни къщички за тях, а когато се планират пътища се избягва да минават през зона, за която се вярва, че е населена с huldofolk. Биха били кошмара на Бойко Борисов.

I believe this is an elf house by emilybean, on Flickr
Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 2.0 Generic License  by  emilybean

Със напредването на цивилизацията вярата в тях намалява, но статистиката сочи, че днес около 22% процента смятат съществуването им за почти сигурно, други 60% не го изключват. Beat that, Jesus. А и да ви кажа всеки сблъсък с исландската природа би ви накарал да помислите, че да, няма нищо странно зад оня камък да се крие малко елфче.

Природа

Исландия не се шегува. По средата на Атлантическият Океан е като разлома минава точно през нея – това ще рече, че процесите около формирането на земната кора, които стават обикновено на дъното на океаните, тук са налазили сушата. Това е и причината да е буквално напръскано с вулкани, с каквито се научихме да се съобразяваме всички след изригването на оня със сложното име.

Основният източник на енергия, нормално при тези обстоятелства, са геотермалните извори. Ако в нормалните страни студената вода трябва да се топли за къпане и миене, тук топлата вода трябва да се охлажда. Носи онази специфична миризма на сяра, но е изключително чиста и полезна за пиене. За капак на всичко и Гълфстрийм минава от тук, което с лекото омекотяване на температурите носи и жестоко пронизващ вятър. Каква е картинката, която рисуват всичките тези факти?

Картинката е на изключително груба, брутална и величествена природа. От безкрайните плажове с черен вулканичен пясък, до почти отвесните вулканични скали, до почти изядената къща – тук вулканизма е навсякъде. Аз и за това предпочитам пак да отида в ниският сезон – има си и съответните недостатъци, например най-вероятно всичко освен обиколният път Ring Road 1 е затворено, т.е. дори да искаш да обиколиш вътрешността с някой от традиционните им джипове с големите гуми няма кой да те пусне.

"Изядената" къща
"Изядената" къща

Друго, което липсва зимата са китовете и ей тия пичове наречени пъфини.

 

Но такива места трябва да се изпитат, докато си почти сам – било то на черният плаж, на дълга права отсечка по пътя, на която не се вижда никаква друга кола или пък в уникалните ледени лагуни, в които просто цветовете са нереални. Ще отида някой път и лятото, сигурен съм че контраста ще е значителен. Дори и зимата с постоянната промяна на времето, дадено хълмче може да изглежда по един начин обвито в мъгла и съвсем по друг начин пет минути по-късно, когато е обляно от слънце.  Лятото ще е като абсолютно нова държава – със пъфини, китове, 24 часа светлина и генерално повече живот…но пък лятото няма Северно Сияние.

Северното Сияние

За да видите северното сияние са необходими малко дадености:

  • Рок тъмница, ама разбирайте всяка миниатюрна светлинка е проблем, пътуванията с цел гледане на северното сияние винаги се планират около новолуние
  • Да сте достатъчно на север – колкото по-близо до полярният кръг, толкова по-добре. Тук Норвегия и Финландия печелят малко повече точки, Исландия едва закача кръга със северозападният си ръб.
  • Чисто, ясно време – ясно върви със студено и с присъстващият вятър условията не са много комфортни
  • Силна електромагнитна активност – в момента сме в пика на 12 годишен цикъл, една от причините да бързам да замина колкото се може по-скоро
  • Късмет. Тук Исландия печели много повече точки пред Норвегия и Финландия. Докато там освен гледане на сияния другото е снежна пустош и повечето, което можеш да правиш включва плащането на извънземни цени за кучешки впрягове и снегоходки, то в Исландия има всичките други неща за които пиша в момента. В Исландия северното сияние просто е мега бонус на всичко останало, в скандинавските освен, че е по-скъпо е и несравнимо по-скучно.

Това е, няма повече фактори. Ако си мислите че е сложно да се избере място за наблюдение и има такива, където се вижда и такива където не се вижда се бъркате. Просто хващате колата и заминавате в тъмницата, молите се на Исус, Аллах, Буда, Hudolfolk и това е. А самото сияние…от тези неща е, които не се описват. httpv://vimeo.com/22879685

Хора

Исландия е страна със 300 000 жители, от които повечето живеят в Рейкявик. Разбирайте, че едва ли не всички там са приятели, познати и роднини. Един приятел ми е разказвал за негов приятел исландец, който ходил на среща на рода и се оказало, че преди време излизал със четвъртата си братовчедка. Когато обществото е толкова компактно, някой от нещата които приемаме за даденост в по-претъпканите цивилизации тук ги няма. Например имената – няма бащино и фамилно име. Фамилното име е просто името на бащата+son, ако детето е момче и dottir ако е момиче. Grimsson е просто синът на Grim, а Johannesdottir е дъщерята на Johannes. Елементарно.

Като има толкова малко хора и като се вземе предвид, че са напреднала модерна държава – следствието е че престъпност почти липсва. Понеже “почти липсва” е много относително понятие ето и статистика – в Америка имаме 700 затворници на 100 000 жители, в Исландия са 42, общо места в затворите: 145, макар че в последните години престъпността нараствала и в момента има 250 осъдени чакащи за място в затвора.  Единственият член на НАТО, който няма налична армия, а годишните разходи за самоотбрана са 0.4% от БВП. Северна Корея да се учи.

Самите исландци са приятелки настроени, говорят перфектен английски, а една петъчна вечер из Рейкявик ще ви отвори очите за много неща. Куентин Тарантино беше учуден как бил на официална вечеря с президента и премиера, с костюми и протокол, а после отишли всички заедно да пият шотове в бара. Централно място за социализиране са геотермалните басейни, с които разполага кажи речи всяко миниатюрно селце и паланка.  Няма нищо по-освежаващо след гореспоменатата петъчна вечер от това да се бухнеш във топла, минерална вода, докато навън е под нулата.

Езикът е много малко променен от древният викингски. Eyjafjallajokull – толкова е лесно да го произнесеш. Факт е, обаче, че като прекараш минимално време там, тези дълги думи лека полека почват да носят смисъл. Jokull – е ледник, sarlon – лагуна, foss – водопад. Gullfoss – златният водопад, Jokulsarlon – ледената лагуна. Не е трудно, нали?

Храна

Исландия е сурова, северна страна с не особено плодородна почва, като се има предвид, че регулярно е заливана от лава. За това и основният поминък тук е риболовът. В днешно време благодарение на геотермалните ресурси има дори такива неща като исландски банани и ананаси в оранжерии. Преди обаче технологиите да навлезнат е трябвало да се оправят с каквото им подаде морето. А какво правим, когато морето подаде отровна гренландска акула?

Улавяме я, и месото се заравя за няколко месеца в земята, затиснато от камъни така че да се изцеди от повечето амоняк и отпадъци от акулата, която понеже няма пикочен мехур всичко и е в месото. Естествено разлагането си върви паралелно. Отравя се след това и се закача да се изсуши пак за няколко месеца, след което се остъргва някаква черна коричка и се получава известният като най-отвратителното нещо, което можете да сложите в устата си hakarl. Добър апетит.

В интерес на истината, не всички исландци го ядат, по-скоро е нещо като нашата пача – традиционно ястие, но малко днешни българи могат да го ядат.

K?¦stur H??karl by moohaha, on Flickr
Creative Commons Attribution 2.0 Generic License  by  moohaha

Има и много, много, много други фактори. Исландия наистина е място, което ти влиза централно между всичките ти разбирания за света и не си тръгва преди да ги разбърка окончателно.

Оставям ви със моят пътепис и снимки от там. Мамка му, нямам търпение да отида пак.

[social_share\]

[wp:svejo-net]

[topbloglog]

P.S. Понеже знам, че ви е любопитно – таргет бюджет за посещение от България при малко късмет със полетите: 1000 евро за 5-6 дена. Много относително и грубо.

 

Исландски Дневник

Северните държави поне за мен притежават винаги някаква странна привлекателност. А Исландия успява да счупи всякакви стереотипи и да те шокира по начин, по който ушите ти продължават да свистят дълго след като си се върнал. Вулкани, гейзери, водопади, ледени лагуни, топли извори и…северното сияние.

>> Към Дневника

About

Благодаря за интереса към блога. В днешно време се подвизавам предимно и доста активно в другото ми отроче - magelanci.com. Ако имате въпроси, проблеми или просто искате да споделите нещо свързано с пътуване, заповядайте там!

View all posts by

16 thoughts on “Исландия – Извънземното място на земята

  1. Уффф, тъкмо си бях приспал желанието за Исландия и ти взе, че го разбуди ударно с тези пътеписи. Не е истина как се запалих отново. Сега вместо да спя, гледам снимки и оферти по нощите. Болест! :)))

    Според моите разчети седмица за двама (без да се включва храната, вътрешния транспорт и другите странични глезотийки) = 1000 евро.

    Преди около година бях гледал някаква уникална оферта от порядъка на 150-200 евро отиване и връщане от Белград с Germanwings. Към момента успявам да го докарам около 350 евро на калпак от София (с комбиниране на въздушен и наземен транспорт). Директни полети от Берлин и Кьолн: ~ 230-250 евро (двупосочно); от Лондон: ~ 100-120 евро (двупосочно).

    п.п. Фарьорите също са ми голяма фикс-идея, но малко охладнях, откакто пресметнах, че полет до Торсхавн идва по-скъпо от полет до Пекин. Тотален абсурд! :о

    п.п.п. Обаждай, ако изкочи някоя гореща оферта за Исландия ;)

    1. Както написах, аз се целя зимата…а зимата единствените които летят до там са SAS и Icelandair. С малко повече късмет полета Европа-Исландия може да е 200 евро(толкова платихме ние миналата година), от там нататък още 150 да стигнеш до съответното европейско летище – Осло, Копенхаген и Стокхолм са най-добри кандидати за <200 до Исландия. Също Амстердам може да се комбинира с Уиз. Имаме билети+мотаене из трансферната точка: 350 евро.

      Спане по 30-35 евро на ден, за 6 дена още 200 = 550 общо.

      Кола под наем зависи колко човека си я делите, но още 100 на човек да речем = 650.

      И по 50 евро на ден за Skyr и агнешко и хот доци, връзва се под 1000 комфортно. Ако човек носи спалния чувал може и още по-евтино даже :)

  2. “Отравя се след това и се закача” Отравя или отваря ?

    Исландия звучи като интересна дестинация за Нова година :)

    1. Отравя…като заровиш нещо, после какво го правиш :) Интересна е да, там знаят как да се забавляват а и фойерверките им рутят. Проблемът е, че покрай нова година си седиш почти само на тъмно :)

  3. тъпоклюна кайрa! “пъфинът” е всъщност тъпоклюна кайра! ;)

    блогът е страхотен, с удоволствие тази вечер изчитам всичко, което си споделил за своите пътувания!
    :)

    (исландия ми е голяма мечта!)

    1. Да, отбелязано беше за тъпоклюната кайра. Явно орнитологията ми е слабост :) След месец още Исландия – тоя път докладите ще са на живо :)

      1. birdwatching-ът е голяма атракция в северните страни! ;)

        чакам с нетърпение живото предаване!

  4. Поздравления за хубавата статия и използваните изразни ..похвати :)

  5. Здравейте, попаднах на този………. меко казано интересен сайт (в който човек може и седмица на убие приятно) случайно ровичкайки се в нета. Та направо……………имаме идея за мърдане към Исландия с кола от Бг, като ползваме ферибота от Хирсталс (Дания) през Фариорските о-ви. където ще има кратък престой. Говорим за последната седмица на Август и първата на септември 2015г. За момента сме 3ма човека в колата. Това е минимума за да тръгнем. Ако имаме четвърти желаещ ще бъдем оптимални от към разходи……..:)

    1. Здравей, такива въпроси по-добре в magelanci.com, там ги обсъждаме, тук трафика е чувстително по-малък :) Може да си пуснеш тема тук: http://magelanci.com/forum/48-%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D1%8F-%D1%81%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%82%D0%B5%D1%88%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B8%D0%B5/ А и като цяло ще се радваме да разкажеш за пътешествието :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *